poniedziałek, 14 marca 2011

Bezpieczeństwo w firmie

                                            Autorem artykułu jest Tomasz Galicki

        Każda firma powinna dbać o to, aby jej dane były prawidłowo zabezpieczone. Najczęściej wiele danych jest ściśle tajnych, bo to dzięki nim firmy funkcjonują. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby się zabezpieczyć.
        Wiadomo, nie można generalizować, każda firma rządzi się swoimi prawami. To, w jaki sposób zapewni się jej bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od branży. Są również i takie, w których dane nie mają konieczności zabezpieczenia. Bo przecież prowadząc warzywniak pod domem nie ma się o co bać. Jedyne dane, które nie powinny zobaczyć światła dziennego, to dochody, a i nic się nie stanie, gdy ktoś wejdzie w ich posiadanie. No dobrze, ale nie o warzywniakach chciałabym dziś napisać.
        Wszelkie firmy w jakikolwiek sposób powiązane z branżą technologii internetowych powinna zainwestować w bezpieczeństwo. "http://www.microsoft.com/poland/msp/bezpieczenstwo.aspx"
        Ochrona danych w firmie jest w tym przypadku priorytetowa, ponieważ ich wyciek może znacznie zagrozić firmie. Tego typu firmy muszą dbać o to, aby wszelkie sekrety dotyczące działania były odpowiednio zabezpieczone, a także o to, aby nie wyciekły dane wszystkich klientów. Jeśli coś takiego będzie miało miejsce, może oznaczać katastrofę. Zarówno dla klientów, którzy zapewne odwrócą się od firmy niepotrafiącej utrzymać danych w tajemnicy, jak i dla samego przedsiębiorstwa, ponieważ inni mogą zacząć korzystać z wcześniej zmonopolizowanych danych. Jest wiele informacji, które nie powinny wychodzić poza firmę.
         Niestety, bardzo często, mimo wielu zabezpieczeń, dużo informacji wychodzi z firmy nogami. Nogami pracowników, którzy często nie zdają sobie sprawy z tego, że nie powinni mówić o niektórych rzeczach, na przykład o konkretnych działaniach na klientach tudzież o oprogramowaniu firmy. Często takie informacje można wyciągnąć na wieczornej imprezie lub też zupełnie przez przypadek, co wynika z braku zastanowienia się przed wymówieniem czegoś. Warto dodać, że pracownik korzystający z komputera firmowego do celów prywatnych, wchodzi czasem na strony zawierające trojany, które mogą sobie swobodnie wykradać wszelkie niezbędne dla nich dane.
         Dlatego właśnie tak ważny jest aspekt bezpieczeństwa. Samo oprogramowanie nic nie da. Należy również uświadomić pracowników. Oni zawsze mają dobre intencje, po prostu czasem nie są świadomi, że robią źle.
         Podsumowując, bezpieczeństwo w firmie, to nie tylko programy zapewniające ochronę przed wydostaniem się niepożądanych informacji. To również myślenie wszelkich pracowników w firmie.
---
    T.G.
Artykuł pochodzi z serwisu "http://artelis.pl/%22%3Ewww.Artelis.pl%3C/a

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz