sobota, 12 marca 2011

Nowe przepisy podatkowe – co z aktywnymi lokatami?

                                             Autorem artykułu jest anmon

        Założenia do przepisów Ordynacji Wyborczej, zakładają, że po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących sposobu zaokrąglania podatku, aktywne lokaty z dzienną kapitalizacją będą działały na dotychczasowych zasadach.
        Znowelizowana Ordynacja Podatkowa ma uniemożliwić bankom unikanie odprowadzania do budżetu podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych w wysokości 19%. Obowiązujące obecnie przepisy umożliwiają zaokrąglanie należnej sumy podatku do pełnych złotówek w dół lub w górę. Okazało się, że ten zapis stanowi furtkę prawną, którą banki wykorzystują obecnie na bardzo dużą skalę, proponując klientom "http://www.inwestycje.standardowe.pl/lokaty/lokaty-z-dzienna-kapitalizacja-odsetek-czy-bedzie-okres-przejsciowy" "lokaty antybelkowe po 1 lipca" lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Jeżeli odsetki są mniejsze niż 2,50 zł, to po dokonaniu stosownych zaokrągleń "http://e-poradnik.net/2011/03/10/podatek-belki-czy-banki-dzialaly-bezprawnie/" podatek Belki  wynosi 0 zł. Ministerstwo Finansów proponuje nowe zapisy prawne, które będą nakazywać zaokrąglanie sumy należnego podatku do pełnych groszy w górę. Uniemożliwi to omijanie opodatkowania, a precyzyjna konstrukcja lokat antybelkowych stanie się bezużyteczna.
        Pojawiają się jednak wątpliwości co do lokat, które będą aktywne w momencie rozpoczęcia obowiązywania nowych przepisów. Resort Finansów zaproponował, aby podlegały one pod stare przepisy.
        Propozycja ta mogłaby zostać odczytana jako zielone światło dla banków. W takiej sytuacji logicznym posunięciem byłoby umieszczenie w swojej ofercie jak największej liczby lokat z dzienną kapitalizacją odsetek o najdłuższych terminach zapadalności. Osoby, które zdecydowałyby się założyć taki depozyt jeszcze przed 1 lipca, jest to bowiem planowany termin wejścia w życie nowych przepisów, mogłyby cieszyć się dodatkowym zyskiem jeszcze przez dłuższy czas.
        Póki co, projekt zmian w przepisach został odesłany do konsultacji między poszczególnymi resortami. Jego ostateczny kształt jest więc bardzo niepewny.
---
    Więcej moich atykułów w kategorii "http://www.finansomania.net/" Finanse znajdziesz na http://www.finansomania.net%3c/p%3E%3C/p
Artykuł pochodzi z serwisu "http://artelis.pl/%22%3Ewww.Artelis.pl%3C/a

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz