niedziela, 13 marca 2011

Kredyty hipoteczne – ubezpieczenie pomostowe

                                               Autorem artykułu jest anmon

         Ubezpieczenie pomostowe to kolejny tzw. koszt okołokredytowy, którego klient w żaden sposób nie zdoła uniknąć. Jest on tym większy, im dłuższy będzie okres od momentu udzielenia kredytu, do momentu uprawomocnienia się wpisu hipoteki.
         Ubezpieczenie pomostowe lub inaczej ubezpieczenie do czasu wpisu hipoteki, jest związane bezpośrednio z kwestią ustanowienia hipoteki, która ma być prawnym zabezpieczeniem kredytu udzielonego klientowi przez bank. Kredytobiorca nie ubezpiecza kredytu osobiście, ale korzysta z pośrednictwa banku, który wykupuje ubezpieczenie u wybranego ubezpieczyciela, a jego koszty przerzuca na klienta. Dzieje się to w dwojaki sposób. Albo bank dolicza do miesięcznej raty kredytowej pewną kwotę np. 0,08% całości kredytu, albo w okresie obowiązywania ubezpieczenia podwyższa swoją marżę procentową np. o 1 pkt proc.
         Ubezpieczenie opłacane do czasu wpisu hipoteki może być szczególnie uciążliwe w przypadku mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym. W takim przypadku nieruchomość nie posiada założonej księgi wieczystej. Właściciel nieruchomości, po otrzymaniu ostatecznej wersji aktu notarialnego, musi wystąpić o jej założenie do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, właściwego dla miejsca, w którym znajduje się rzeczona nieruchomość. Zważywszy na tempo z jakim działają sądy, szczególnie w większych miastach, gdzie powstaje mnóstwo nowych mieszkań, oczekiwanie na założenie księgi wieczystej może trwać kilka miesięcy. Potem następuje ustanowienie hipoteki. Jej koszt to 219 zł z wliczonym podatkiem. Obecnie obowiązuje jedna  nowa "http://e-poradnik.net/2011/03/10/kredyty-hipoteczne-procedury-zwiazane-z-ustanowieniem-hipoteki/" hipoteka i nie ma konieczności zakładania zwykłej hipoteki dla kapitału kredytowego oraz hipoteki kaucyjnej dla odsetek. Prawomocny wpis dostarczony przez klienta do banku powoduje wygaśnięcie okresu obowiązywania ubezpieczenia, chyba że w umowie kredytowej kwestię tę regulują inne zapisy.
         Ubezpieczenie pomostowe jest niestety jednym z wielu. Spore koszty generują również kolejne obowiązkowe "http://e-hipoteka.eu/kredyty-hipoteczne-koszty/ubezpieczenia-kredytow-hipotecznych-ktorych-nie-sposob-uniknac" ubezpieczenia kredytów hipotecznych jak ubezpieczenie niskiego wkładu własnego czy ubezpieczenie od utraty pracy.
---
    Więcej moich atykułów w kategorii "http://www.finansomania.net/"
Finanse znajdziesz na http://www.finansomania.net/
Artykuł pochodzi z serwisu "http://artelis.pl/%22%3Ewww.Artelis.pl%3C/a

2 komentarze:

  1. Akurat ja takiej formy ubezpieczeń nie znam, więc nie bardzo wiem o co chodzi. Jeżeli ja potrzebuję faktycznie dobrego ubezpieczenia to za każdym razem wolę skorzystać z porównywarki https://kioskpolis.pl/ która wybierze dla mnie zdecydowanie najlepszą składkę na dane ubezpieczenie.

    OdpowiedzUsuń
  2. na dobrą sprawę jak dla mnie najbardziej rozpoznawalne jest ubezpieczenie OC i AC na pojazd. Tym bardziej, że przy pomocy kalkulatora https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac jesteśmy w stanie wybrać z listy przedstawionych nam wielu ubezpieczeń. Ja jestem zdania, że jest to świetny wariant.

    OdpowiedzUsuń