piątek, 11 marca 2011

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania

                     Autorem artykułu jest LM

      Jeśli sprzedajemy mieszkanie (jego część, dom, spółdzielcze   własnościowe prawo do lokalu, prawo do wieczystego użytkowania gruntów)   które kupiliśmy do końca 2006 roku, sytuacja jest stosunkowo prosta.
      Płacimy "http://zmianywpodatkach.pl/podatekdochodowy.html" podatek dochodowy w wysokości 10 proc. od przychodu ze sprzedaży (czyli  całej sumy otrzymanej od nabywcy). Zeznanie na druku "http://zmianywpodatkach.pl/" PIT-23 trzeba  złożyć w ciągu 14 dni od sprzedaży. Zapłaty tego "http://zmianywpodatkach.pl/podatekdochodowy.html" podatku dochodowego można uniknąć,  musimy jednak zadeklarować, że pieniądze uzyskane z tej "http://wdt-wnt.blogspot.com/" transakcji  w  ciągu dwóch lat kalendarzowych od daty sprzedaży przeznaczymy na „inne  cele mieszkaniowe”, czyli:
              - nabycie      mieszkania, domu, udziału w nieruchomości;
              - zakup      działki z przeznaczeniem pod budowę budynku mieszkalnego;
              - budowę,      rozbudowę, remont czy modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego      części lub lokalu mieszkalnego;
              - adaptację      budynku niemieszkalnego na mieszkalny;
              - kwoty      przeznaczone na spłatę kredytu lub pożyczki (wraz z  odsetkami) w ciągu      dwóch lat od daty sprzedaży. Kredyt czy pożyczka  musi być oczywiście      zaciągnięty na cel mieszkaniowy. Do wydatków  na cel mieszkaniowy można      zaliczyć również raty kredytu zapłacone  przed "http://zmianywpodatkach.pl/podatekdochodowy.html" uzyskaniem przychodu ze      zbycia nieruchomości. Uwaga – zarówno  nieruchomość, jak i bank      kredytujący muszą być zlokalizowane na  terytorium Polski.
        Aby skorzystać z tej ulgi, musimy zgłosić się z taką deklaracją do  urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od momentu sprzedaży mieszkania.
        Jeżeli mimo deklaracji nie wyda się tych pieniędzy w wyznaczonym  dwuletnim terminie, jest się zmuszonym do oddania fiskusowi  obowiązującego podatku wraz z należnymi odsetkami. Jeżeli zostanie  wydana tylko część kwoty – podatek i odsetki fiskus pobierze od  niewydatkowanej kwoty.
        Pamiętaj, że jeżeli cena sprzedaży bez uzasadnionej przyczyny  znacznie obiega od wartości rynkowej, urząd skarbowy lub urząd kontroli  skarbowej może ustalić przychód w wysokości wartości rynkowej.
        Jeśli przed 2007 r. mieszkanie otrzymaliśmy w spadku lub darowiźnie,  nie musimy się martwić – takie nieruchomości są wolne od podatku  dochodowego.
---
    "http://czarnogora.blogspot.com/" "http://idea-lean.blogspot.com/"
Artykuł pochodzi z serwisu "http://artelis.pl/%22%3Ewww.Artelis.pl%3C/a

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz